Stolová multifunkčná píla – časť 1.

Občas sa stane, že si v našom krúžku modelári dajú s lietadlami na chvíľu pauzu a venujú sa svojim „nelietajúcim“ projektom. Majú v tomto voľnú ruku a teší ma ich záujem aj o iné remeslá. Stále sa však točíme okolo dreva a práce s drevom. Hlavná myšlienka celého modelárskeho krúžku preto ostáva,  akurát výsledkom ich práce nie sú lietadlá ale iné pekné predmety.

Vznikajú tak rôzne zaujímavé vecičky, ktoré si modelári vyrábajú buď pre seba, alebo ako darčeky pre svojich blízkych. Fotografie a krátky článok o našich nelietajúcich projektoch pripravujem a čoskoro pribudne na našom webe.

Hlavne pred Vianocami sa mladí modelári venovali týmto projektom a tak vznikli rôzne drevené vianočné ozdoby na stromček, alebo drevené krabičky, ktoré mimochodom patria medzi obľúbené výrobky. S novou brúskou FERM, ktorú máme vďaka firme PROMA SK možnosť využívať pri našich projektoch, sme si uľahčili výrobu týchto vecičiek. Pri brúsení nám to ušetrí nielen čas, ale aj energiu.

Keďže väčšina týchto vecičiek vzniká z topoľovej preglejky, rôznych smrekových líšť a doštičiek, rozhodol som sa vybaviť náš krúžok ďalším veľkým pomocníkom pri narezávaní drevených materiálov. Tým pomocníkom je malá stolová píla.

Bežne dostupné a lacné píly sa mi veľmi nepozdávali a na tie lepšie je naše prasiatko príliž chudé, preto som sa rozhodol cirkulárku do našej dielne vyrobiť. Návodov a nápadov je na internete naozaj veľmi veľa – stačí si len vybrať. Ja som tiež niektoré finty a nápady okukal od skúsených woodworkistov.

Pozháňal som si veci a pomaličky sa stavba mohla začať. Naplánoval som stôl kde bude zabudovaná ručná okružná píla a na poslednú chvíľu ešte prišiel nápad s priamočiarou pílou, takže je tam príprava aj na priamočiarku.

Ručnú pílu sa mi podarilo výhodne kúpiť z bazáru. Málo používaná, dobrá cena a hlavne šľape ako má!
Ostatné veci sa našli v dielni a drobnosti  dokúpili. Stavebným materiálom na celú konštrukciu píly sa stala 12mm-ová brezová preglejka. Vodiace drážky sú hliníkové lišty, zapustené do vrchnej dosky. Celý vrch pracovného stola je ešte potiahnutý 3mm-ovým sololitom,kvôli lepšej kĺzavosti narezávaných materiálov na stole. O ten sololit sa bude navyše opierať zospodu aj píla. Stratíme tak 3mm z maximálnej hrúbky rezu, ktorá tak bude cca 20mm, ale na tie naše modelárske drievka to plne vystačí.

Akonáhle bola píla prichytená v stole, už nám to nedalo a začali sme ju hneď používať. Namiesto plánovaných nôh z pripravených hranolov sme to umiestnili provizórne na krabice. Z bezpečnostných dôvodov s cirkulárkou pracujem zásadne iba ja. Modelári mi len pripravia svoje drievka aj s určenými rozmermi. Rezy sú presné a rýchle, čo je veľkou výhodou ,lebo vďaka tomu mladým modelárom ostáva oveľa viac krúžkového času na iné úkony.

Na píle je ešte síce veľa práce, ale pracovať sa s ňou už v pohode dá.Teraz to už pôjde aj rýchlejšie,lebo práve píla nám pomôže na ďalších vylepšeniach kedže si bude sama na seba rezať potrebné diely 🙂

Ako bude stavba pokračovať sa čoskoro dozviete v ďalšej časti tejto rubriky.

FOTKY ZO STAVBY:

Začal som fotiť až keď to bolo v takomto stave. Okrem vyrezania prvých 5-tich dielov na základy stola sa aj tak nič zvláštne nedialo.

Na pomoc mi prišla aj  najmladšia generácia modelárov 🙂

Dvaja pomocníci, ktorí budú odteraz robiť prácu za nás.Ďalší deň stavby opäť s podporou najmladšieho kutila z krúžku.

Mašinky na svojich miestach.Všetko sedí na milimeter presne.

Na rade sú vodiace lišty.

Už to začína nejak vyzerať.

Aj kotúč už vykukol zo stola.

Tak ako ja, ani píla nemôže fungovať bez kávy 🙂

 

  • Tomáš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *