Ako vznikol náš nový pracovný stôl

stol12Pracovný stôl je jedna z najdôležitejších súčastí nášho modelárskeho krúžku, lebo sa všetko deje okolo neho. Bez stabilného, pevného a dostatočne veľkého stola by to nebolo ono. Pred nasťahovaním sa do nových priestorov som musel najprv vymyslieť ako tieto stoly  vyriešiť. V Dome Kultúry, kde sme modelárčili doteraz, sme mali samostatné stoly o rozmeroch cca 80×80 cm. Podľa dostupnosti stolov sme mali  5 a niekedy iba 4 stoly (v rôznych štádiách rozpadu) – čo bol celkom malý a nestabilný  priestor na prácu pre 11 modelárov. Niekedy sa museli na jednom stole potlačiť aj traja modelári. Preto som začal vymýšľať niečo lepšie. Po viacerých verziách som sa nakoniec rozhodol nepoužiť samostatné stoly ako sme mali predtým, ale jeden veľký spoločný stôl kde by sedeli modelári pri stole z dvoch strán oproti sebe.

Naša nová dielnička nám svojimi rozmermi dovolila použiť stôl s rozmermi 5 x 1m. Okolo stola nám tak ešte ostane dosť priestoru na pohodlné sedenie aj chodenie. Maximálnu kapacitu krúžku som však musel obmedziť na 10 modelárov, sediacich po 5 vedľa seba a ďalšia päťka oproti nim. Takto nám vyšlo, že každý modelár má svoj pracovný priestor 100 x 50cm čo je už oveľa lepšie. (poznámka: nebojte sa, ten 11-sty modelár nebol kvôli tomu „prepustený“ z krúžku. V novom priestore začne modelárčiť aj nová skupina a poprehadzujeme sa na 2 dni podľa toho komu to kedy vyhovuje:) )

Nasledovalo dlhé hľadanie vhodného stola s potrebnými rozmermi. Po preskúmaní ponuky rôznych nábytkárskych firiem som však zistil, že vhodný stôl asi nenájdem. Ak sa aj niečo s dobrými rozmermi v ponuke objavilo, nevyhovovalo rozloženie nôh. Pri spojení dvoch či viacerých stolov na potrebnú plochu by sa niektorým modelárom sedelo nepohodlne, lebo by im zavadzali nohy od stola.

Hľadanie som preto vzdal a padlo rozhodnutie vyrobiť si stôl vlastnoručne! Veď ak si dokážeme z dreva vyrobiť reálne  lietajúce lietadlo, tak predsa nejaký stôl nemôže byť problém!

A tak vzniklo to čo vidíte na priložených fotkách.

A aby som nezabudol – veľká vďaka Jirkovi za pomoc so skladaním stola 😉

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *